Bilgisayar Mühendisliği Öğrencilerine 5 Tavsiye

Yayınlandı: Nisan 18, 2014 / hayat
Etiketler:, ,

Dünkü mezun öğrenci buluşmasından sonra böyle bir yazı yazmak doğru geldi. Okuyacağınız tavsiyeler, benim, çevremdeki arkadaşlarımın ve tanışma fırsatı bulduğum öğrencilerimin hatalarından yola çıkarak aklıma  gelenler.  İşte tavsiyelerim.

Sosyal becerilerinizi geliştirin

Mühendislik okuyan öğrencilerin belki de en büyük problemlerinden biridir sosyalleşememek. İnsanlarla nasıl konuşmanız gerektiğini, insanlara nasıl soru sormanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Hayatınızda, doğru insanlara doğru soruları sorduğunuzda sizi yönlendirecekleri yerlere sizler bile şaşıracaksınız. Tanıdığınız insanların olması, önceden bana hep torpil kelimesini çağrıştırırdı ama işin aslı öyle değil. Siz de bu düşüncedeyseniz bir an önce kurtulun. Bir şirket işe alım yapacağı zaman ilk önce kendi çalışanlarına sorar, var mı buraya getirmek isteyeceğiniz tanıdığınız birisi diye. Burdaki kritik nokta şu, insanların sizi sadece isim olarak bilmeleri yeterli değil. Siz sadece merhabanız olan birisini şirkete işe alım sürecinde kefil olur musunuz? Eğer olursanız başını büyük dertte demektir. O yüzden çevrenizi mutlaka genişletin. İnsanları sadece işiniz düştüğü zaman değil, her zaman arayın sorun. Ne yaptıklarını öğrenin, yaptıkları hakkında daha fazla bilgi almak için onlara sorular sorun. Soru sormaktan hayatınızın hiç bir anında çekinmeyin. Elbette bazen kötü insanlara denk geleceksiniz ama onların sizi bu alışkanlığınızdan alıkoymalarına izin vermeyin.

Yazı yazmayı öğrenin

Evet çok basit gibi gözükse de yazmayı öğrenin. “Ne var yazı yazmakta ya yazıyoruz hepimiz” diyebilirsiniz ama kazın ayağı öyle değil işte. Özellikle bu sohbet uygulamalarıyla beraber yazım şeklimiz çok değişti, kısa yoldan anlatmaya bakıyoruz derdimizi. Kısaltmalar kullanıyoruz, derdimizi anlatmak için suratlar (smiley) kullanıyoruz, doğru düzgün cümle kurmuyoruz. İngilizce için hep derdimi anlatabileyim yeter, zaten kim konuşurken dil bilgisi kurallarına bakar ki diyoruz ya, aslında aynısını Türkçe’de de yapıyoruz. Dil bilgisi kurallarının hepsini yazmaya yazmaya unutuyoruz ve düzgün yazı yazmamız gereken bir yerde patlıyoruz.

Konuşarak derdimizi anlatmak ile yazarak anlatmak da birbirinden çok farklı. Konuşarak anlattığınız bazı şeyleri yazmaya çalıştığınız zaman nasıl tıkandığınıza şaşıracaksınız.  (Bu yazıyı bir bilene yollasam, bir çok yerini düzelteceğine eminim ((: )

Dersler sadece ders değildir

Bu belki çok klişe gelecek size ama dersleri sadece geçmeniz gereken şeyler olarak görmeyin. Öğrenciyken hep övündüğümüz şeydir, “Derse x defa gittim ama BB ile geçtim dersi”. Bunu bir marifet zannederiz ama emin olun her dersin size katacağı bir şeyler var. Kendi hayatımdan bir örnek vereyim. Başabaş noktasını öğrenmişim, onun üzerine hesap kitap yapıyorum ve arkadaşa gidip “Abi çok süper bir şey öğrendim, para kazanmamız için şu kadar x satmamız lazım” tarzında bir şeyler söyledim. Arkadaş durdu, baktı ve “Oğlum bunu zaten biz Engineering Management dersinde öğrendik”. Bendeniz okul hayatım boyunca Engineering Management dersine sadece 2 defa gidip, dersi geçmemle övünen bir öğrenciydim. Bu hataya düşmeyin. Bir de hep sorardık “Bu benim ne işime yarayacak?” diye. Arama motoru nimetinden faydalanın ve bu soruyu gidin herhangi bir arama motoruna sorun. Öğrendiğiniz şeyler bir şekilde işinize yarayaBİLİR.

Bir de derslerde size verilenle yetinmeyin hiç bir zaman. Asistanlık yaptığım zamanlardan kalan tecrübemle, size dersi anlatanların şöyle bir sorumlulukları var, sınıftaki herkese aynı şeyi öğretmek.(Bu konuda işin ustaları ne der bilemiyorum, bu düşünce şahsıma aittir) Malum sınıftaki herkesin seviyesi aynı olmuyor, bu sizi ben bunu öğrendim diyerek durduruyorsa probleminiz var. Derste size verilenlerle yetinmeyin, daha fazlasını öğrenin. Gerektiği yerlerde, hocalarınızı, asistanlarınızı zorlayın. Onlardan cevap alamazsanız bu da sizi durdurmasın, sorunuza internette cevap verecek birilerini bulabileceğiniz eminim.

Hemen şimdi başlayın

Evet, hemen şimdi bir şeyler yapmaya başlayın. Mezun olduktan sonra ne yapmaya karar vermenize çok faydası dokunacaktır. Eminim çoğu öğrenci “Ama ben tam olarak ne yapmak istediğimi bilmiyorum” diyordur. Bu çok normal, işte bu yüzden hemen şimdi başlayın diyorum zaten. Geliştirici olmak gibi bir düşünceniz varsa, başlayın bir şeyler geliştirmeye. Bunun çok süper ve/veya işe yarar birşey olmasına bile gerek yok. Stajı da kullanabilirsiniz bu konuda. Farklı alanlarda staj yaparak hangisini daha çok seveceğiniz hakkında en azından sıfırdan daha fazla fikriniz olur. Geliştiricem ama ne yapacağımı hiç bilemiyorum ki diyorsanız, girin stackoverflow’a, github’a birilerinin yaptığı fikri alın ve geliştirmeye başlayın. Testçi mi olmak istiyorsunuz, geliştirmeci olmak isteyen bir arkadaşınızla anlaşın onun testlerini siz yapın veya internetteki ürünleri test edin. Kısacası ne olursa olsun birşeyler yapın. Beceremeyebilirsiniz ama devam edin deneyin, öğrenmek için uğraşın. Daha henüz bu kadar genç yaştayken çok da umutsuzluğa kapılmayın. Birilerinin sizi neyi sevebileceğiniz konusunda yönlendirmesi yerine, neyi sevdiğinizi siz kendiniz bulun.

Hemen şimdi bırakın

“Hemen şimdi başlayın”dan sonra “Hemen şimdi bırakın” mı? Evet, aynen öyle. Eğer sadece diploma olsun diye okuyorsanız, bırakın okumayın. Okulda geçirdiğiniz zaman, sizin için zarar ziyan. Genelde bu tip arkadaşların okuldan sonra yapacakları şey hakkında sağlam fikirleri oluyor. Gidin o işin peşine düşün.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s