Taraftarlık Üzerine

Yayınlandı: Nisan 12, 2012 / Basketbol, Futbol, hayat
Etiketler:, , , , ,

Çağlar Torun basketbol mevzusunda en beğendiğim insanlardan biri. Bu akşam tivitıra şöyle bir şey yazdı:

“Isil’in en iyi yapabildigi sey savunmaydi. Artik onda da dibi gordu. Yol uzadi, ayrilik zamani artik.”

Şimdi başka takımları bilemem ama bizde büyük bir Galatasaraylı oyuncu sevdası var. Galatasaraylı diye ne kadar kötü de olsa eleştirmeye dilimiz varmıyor, başta da ben. Işıl gerçekten çok iyi Galatasaraylı kabul ediyorum ama bu sadece bu takımda oynamak için yeter koşul olmamalı. Takıma duygusal bağlılık biz taraftarların işi, oyuncular tamamen profesyonel. Hepsi bundan para kazanıyor ve o yüzden aslında onlardan böyle bir şey beklemek bile saçma. En güzeli Oktay Mahmuti örneği, adam açık açık ben Galatasaraylı değilim dedi ama nedir onu Işıl’dan, Arda’dan, Sabri’den daha az Galatasaraylı yapan şu anda? Hiç bir şey. Adam kendisini tamamen takıma adamış durumda ve ya Furkan’ı sadece sahada gören birisi doğuştan Galatasaraylı demez mi? Geçmemiz lazım bu işleri. Adam çok haklı, ayrılık zamanı artık.

Aslında bunun bir örneğini de şu anda Fenerbahçeli arkadaşlarda görüyorum. Aziz Yıldırım’ı nasıl bu kadar delicesine destekleyebiliyorlar? Sadece haksızlığa uğradığını düşündükleri için mi? Kaçı tanıyor Aziz Yıldırım’ı merak ediyorum. Tanımayanlar nasıl bu kadar emin olabiliyorlar, onun hiç bir şey yapmadığına? “Bu devirde babana bile güvenme” gibi bir sözün sahibi bir toplum nasıl tanımadıkları bir adama böyle güvenebiliyorlar?

Bu oyuncular, yöneticiler gelip geçici, kalıcı olan biz taraftarlarız. Biz birbirimizi hırpalarken adamlar kazandıkları parayı çatır çatır eziyorlar. Sen günde 10 saat çalışıp, her günü kendini öttürüp cuma günü geldi diye sevinirken adamın sikinde oluyor musun?

Sanma ki Galatasaraylığımdan bir şey eksildi ama bazı şeyleri de görüp değiştirmemiz lazım artık. Böyle şeyleri anlarsak, nefret biraz olsun diner gibi geliyor bana.

Lafa başladığım adamla da yazıyı bitirim o zaman. Hem adamı neden sevdiğimi hem de bazı şeylerin nasıl değişebileceğini görmek için, bakın Çağlar Torun bir önceki tivitten bir kaç tivit sonra şunu yazdı.

Tüm sezonu belindeki acılarla oynayan Nevriye, Fowles-Tina’nın arkasında acı çekerek durmaya çalıştı bu akşam. #respect

p.s: respect, saygı demekti di mi? Kilit kelime bu olmasın?

p.s-2: Tribunde edilen küfüre diyeceğim bişi yok ama normal hayatta bir birimizin yüzüne karşı etmeyeceğimiz ve ya edemeyeceğimiz küfürleri tivitır, feysbuk gibi yerlerde karşı takım üzerinden birbirimize etmeyelim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s