Multi-objective optimization

Yayınlandı: Temmuz 30, 2011 / ölesine
Etiketler:, , ,

Saçma sapan yazılardan biri daha, teknik terimlere takılmadan oku sevgili okur. teknik bir yazı değil korkma…

Bilen biliyor bu aralar kafayı tez ile bozdum, ayrıntıları bilahere yazarım ama şimdi konu başka. Uğraştığım şeylerden biri multi-objective optimization türkçeye çok amaçlı optimizasyon diye çevirelim biz bunu. (Optimizasyon ne kadar türkçe onun tartışmasını ben başkalarına bırakıyorum) Burda multi-objective optimization olarak kullanıcam bunu.

Şimdi multi-objective optimization da olay şu, adından da anlayacağınız gibi aslında optimize etmeye çalıştığınız birden fazla amacınız var. Bunun tanımını da yaparken çoğu gerçek hayat problemi aslında multi-objective dir denir. Tabi bilimsel agaların kastettikleri gerçek hayat problemleri ile benim aklıma gelen gerçek hayat problemi aynı değil, sonra aman efendim bu bilim insanları da ne kolpalarmış demeyin (: Bir de efenim bu tip problemlerdeki amaçlar da genellikle birbiriyle çelişen amaçlar oluyor. Yani birini minimize etmeye çalışırken diğeri hooop maksimuma doğru kaymalar yaşıyor.

Efenim vardığım kanı şudur; yaşadığımız ilişkiler de tam anlamıyla bir optimize etmeye çalıştığımız multi-objective problemdir. 2 insan yan yana gelir aslında apayrı 2 insan ve hayattaki istekleri amaçları farklıdır, bu insanların amaçları da çelişirler birbiriyle işte bu noktada olay bu ikisinin de optimize edilmesine geliyor. Ne kadar çok pareto optimum set e çekebilirlerse amaçlarını bu insanlar o kadar mutlu olurlar.

Hatta insanlar bunu yaparken bizim diğer problemleri çözerken yaptığımız gibi heuristic metodlar da kullanırlar ama bu metodları kullandıkları ilişkiler çöpe gittikten sonra burda kazandıkları öğrenme ile ki burda reinforcement learning kullanmak güzel olabilir(misal yaptığınız bir jest işe yarıyorsa o jeste artı puan verin ve bir sonraki ilişkide o jesti yapın :D) Öğrenmeyen arkadaşlar ise her seferinde Simple Random kullanırlar seçimlerinde onlarında artık işi şansa kaldı tamemen.

Kıssadan hisse: İlişkilerinizi iyi optimize edin 😛

İmza: Kafayı çizen uzatmalı yüksek lisans öğrencisi

Reklamlar
yorum
  1. xaph dedi ki:

    peki efenim ilişkilerde local maximalara takılmamak için hep bir adım geri atıp yeni ilişkilere yelken açmak caiz midir 🙂

  2. birben dedi ki:

    şimdi efenim onun için de bazen worsening move ları kabul ediyoruz bir ilişki içinde ve perturbative heuristicler ile local optimumlardan kurtulmaya çalışıyoruz ama baktık olmadı yeni bir candidate solution tabi ki her zaman caizdir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s