Bir içki oyunu – Abdi

Yayınlandı: Ağustos 3, 2009 / ölesine
Etiketler:, , ,

İçki içerken çeşitli oyunlar oynanabilir, bu da kafanın çakır keyifliğinden dolayı insanlarda eğlenme etkisini artırır. Abdi de böyle birşey, gerekli malzemeler 1 deste iskambil kağıdı, shot yapılabilecek bir içki, insan sayısı kadar shot bardağı ve dostlar.

Oyun şöyle, 1 deste kağıdın hepsi yere kapalı bir şekilde dağıtılıyor ve güzelce harman edip karışıtırılıyorlar. Daha sonra herkes sırayla yerden bir kağıt çekiyor (bu sıranın herhangi bir önemi yok emin olun, takılın kafanıza göre) Her kartın bir kuralı var, bunları aşağıya yazıcam, bu kurallara göre biri ve ya birileri shot yapıyor. Kafalar güzelleştikçe oyundan alınan zevk artıyor. İşte kurallar:

A -> Kelime ekleye ekleye cümle kurmak. Kağıdı çeken, bir kelime söyleyerek cümleyi başlatır. Daha sonra sırasıyla herkes bu kelimeye yeni bir kelime ekleyerek cümleye devam eder, tabi herkes kendinden önceki kelimelerin hepsinin aynen ve doğru sırayla söylemek zorundadır. İlk şaşıran shot yapar.

K -> Pas. Arada sırada dinlenmek lazım, bu kağıt çekildiğinde kimse içmez ve bir sonraki kağıt çeker.

Q -> Soruna cevap veriyorum. Bu kart seçildikten sonra oyun aynen devam eder ama bir oyuncu diğerine soru sorduğunda, cevap verecek oyuncunun “soruna cevap veriyorum” dedikten sonra soruyu cevaplaması gerekmektedir. Bunu yapmayan oyuncu shot yapar.

J -> Grup. Bu kart çekildiğinde herhangi bir şey söylenir, bu gruplanabilir birşey olmalıdır. Bu sayede diğer oyuncular bu gruptan başka şeyler söylemeli sırasıyla, söyleyemeyen shot yapar. Örnek vermek gerekirse, spor bir grup olabilir ve futbol ile başlatıldığında diğer oyuncular da başka spor dallarını söylemeliler. Daha önce söyleneni söylemek de shot ile sonuçlanır.

10 -> Kural. Bu kartı çeken oyuncu istediği bir kural uydurur. Bundan sonra oyun devam eder ama bu kural ile beraber, ne zaman kli bir oyuncu bu kuralı bozarsa o oyuncu shot yapar ve kural geçerliliğini kaybeder. Eğer bir kural bozulmadan ikinci 10 çekilirse, oyun iki kuralı birden içererek devam eder.

9 -> Doğru / Yanlış. Bu kartı çeken oyuncu bir şey söyler, diğer oyuncularda bu söylenenin doğru mu yanlış mı olduğunu tahmin ederler. Yanlış tahminde bulunanlar shot yapar. Örnek vermek gerekirse, “Ben GALATASARAYLIYIM” dediğimde buna yanlış diyenler shot yapar. “Ben MIT’de okudum” dediğimde ise buna doğru diyenler shot yapar. Çünkü ben GALATASARAYLIYIM ve MIT kim ben kim 🙂

8 -> Parmak masaya. Bu kart seçildiğinde herkes parmağını masaya koyar, en son koyan shot yapar.

7 -> Ben hiç. Bunu tek başına oynamak da mümkündür ama sevgililerin arasını açtığı görülmüştür 🙂 Kartı çeken oyuncu “Ben hiç …. yapmadım” cinsinden bir cümle söyler ve bunu yapanlar shot yapar. Örnek vermek gerekirse, “Ben hiç maça gitmedim” dendiği zaman maça gidenler shot yapar.

6 -> Kızlar. Masada bulunan kızlar shot yapar.

5 -> Erkekler. Masada bulunan erkekler shot yapar.

4-> Herkes. Masada bulunan herkes shot yapar.

3-> İstediğine içir. Bu kartı seçen oyuncu istediği herhangi bir oyuncuya shot yaptırır.

2-> Kendin iç. Bu kartı çeken oyuncu kendisi shot yapar.

 

Bir oyun tavsiyesi de Facebook’ta arkadaşlarıyla oyun oynamayı sevenler için gelsin. Cook Battle oyununda da arkadaşlarınızla karşılıklı oynayıp eğlenebilirsiniz 😉 Alışılmış match-3 oyunların aksine aynı anda arkadaşınıza karşı oynadığınız Cook Battle‘da arkadaşlarınıza meydan okuyun 😉

Reklamlar
yorum
  1. xaph dedi ki:

    bu kadar da guzel anlatilmaz ki. aksam guzelinden bir “shot ickisi” alip herkesi toplayip oynayasim geldi 😛

  2. Aslı Doğan dedi ki:

    çooook eğlenceliiiii bi oyun :)))

  3. mrWrgN dedi ki:

    yyarın akşam toplanılıp oynanıcak oyun seçildi 🙂 oynadık tan sonra bir yorum daha yapılır bence:D

  4. […] yaklaşıyor sebebi bu olsa gerek. Sizin anlayacağınız ders çalışıyorum. Bu yazıda https://birben.wordpress.com/2009/08/03/bir-icki-oyunu-abdi/ adresinden aldığım alıntılarla size Shot namı diğer Abdi adlı oyundan söz edeceğim. […]

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s