Önümüzdeki siyasetlere bakalım

Yayınlandı: Eylül 9, 2008 / hayat
Etiketler:, ,

‘Önümüzdeki siyasetlere bakalım’ derim
Erivan’a sayın Cumhurbaşkanı’nın (bu yazıda bundan sonra ‘Gül’ diye kısaltılacaktır) gitmesi, ben bunu daha önce yazdım, iyi olmuştur.
Bence bundan sonraki hedef; KKTC, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Türkiye’nin katılacağı bir turnuva olmalıdır. UEFA, harbiden barış istiyorsa, eyyamcılık yapmamalı, turnuvanın resmi nitelik kazanması için bir formül bulmalıdır.
UEFA, ayrıca önümüzdeki yıllarda eleme gruplarından birinde mutlaka Yunanistan’la Makedonya’yı eşleştirmeli ve mesela Papulyas Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski’yi davet etmezse, Gül ve Sarkisyan durumdan vazife çıkartıp, “Tamam biz geliyoruz” demeliler. Aslında biri öbürünü davet etse bile Gül ve Sarkisyan gitmeli. Çünkü bu işin de bir protokolü oluşacak. En azından onu öğretirler.
Dahası; artık zorluk derecesi yüksek maçlarda Gül ve Sarkisyan’ın ‘Gönüllü Cumhurbaşkanı’ olarak görevlendirilmesini, bence UEFA, hatta FIFA düşünmelidir. FIFA Gül ve Sarkisyan’a ‘Elçi’ unvanı vermelidir. Bu iki ‘Elçi’nin Gözlemci sıfatı da olmalıdır. Sorunlu iki ülke cumhurbaşkanlarının nasıl davrandıklarını, ortamı yumuşatmak hususunda ne tür bir performans sergilediklerini rapor etmelidirler. Bundan sonra mesela Papulyas ve Crvenkovski’ye böyle bir görev verilebilir mi, bunu ölçmelidirler.
Ayrıca bu maçlardan önce, mesela Hristofyas ve Talat, veya Saakaşvili ve Putin, Murat Yetkin’e demeç vermeli, Murat Yetkin’e demeç vermeden oynanan maçların skoru tescil edilmemeli.
Öte yandan bu tür maçlar, kamu oyu ilgisinin dağılmaması bakımından aynı gün olmamalıdır. Mesela Ermenistan-Türkiye maçının oynandığı gün Küba-ABD maçını oynatmak gibi özensiz yaklaşımlar tekerrür etmemelidir.
Kosova da bu konuda gündeme alınmalı, Sırbistan’la ne yapıp edip oynaması sağlanmalıdır. Öyle tanıdın mı tanımadın mı benzeri ayrıntılar bir kenara bırakılmalıdır. Gün o gün değildir. Yenilen, Gürcistan-Rusya maçının galibiyle final oynamalıdır. Belki de Kafkasya’dan, hiç maç yapılmadan kura ile bir finalist tespit edilmelidir. Kura, uzun çöp kısa çöp esası üzerinden çekilmelidir. Kura çekim töreninde, arkadan Ahmet Kaya’nın “Kısa çöp uzun çöpten mutlak öcün alacak” şarkısı verilmelidir.
Deniz Baykal’a, Küba-ABD maçı da dahil, bütün böylesi maçlardan önce Azerbaycan’a gidileceği sözü verilmeli, hatta bizzat kendisi gönderilmelidir. Ermenistan-Azerbaycan
maçı Nahçıvan’da oynanmalı, başlama vuruşunu da Baykal ve Bahçeli, birlikte yapmalıdır.
Bence Başbakan da Aydın Doğan’la meselesinin çözümüne ön ayak olması kabilinden bir minyatür kale çevirmelidir. Kazanana sembolik mahiyette bir Deniz Feneri verilmelidir.
Madem futbol sadece futbol değil, bütün bunlar olmalıdır.

Yazının Erkan Goloğlu tarafından yazılmış orjinali

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s