Google Chrome

Yayınlandı: Eylül 3, 2008 / Bilgisayar
Etiketler:, , ,

Evet sonunda google kendi web tarayıcısını çıkarttı. Google Chrome… Şu anda sadece windoz xp ve vista için olan sürümü mevcut ama linux ve mac için olan versiyonları en kısa zamanda çıkacakmış…

Google chrome’un ilk göze çarpan özelliği belki de en önemli özelliği hızlı oluşu. Zaten bu web tarayıcının en önemli amaçlarından biri belki de en önde geleni bu hızlılık. Çok sade bir arayüzü var, yeni bir tab açtığınız zaman size en çok ziyaret ettiğiniz sayfalardan bir demet sunuyor aynı zamanda yer imlerinizden bir demet ile birlikte en son kapattığınız sekmeleri de görebiliyorsunuz. Tabları alıp yerlerini değiştirebiliyorsunuz, bir sekmeyi alıp bundan yeni bir pencere yaratabiliyorsunuz. Yine en güzel özelliklerinden biri gizli pencere özelliği, gizli pencere ne mi? Bu tamamen sizin güvenliğiniz için yapılmış bir aksiyon. Bilgisayarınızda bu açılan pencere ile ilgili en ufak bir bilgi bile saklanmıyor…

Şimdi chrome ile yeni gelen bir durum, diğer tarayıcılarda bildiğim kadarıyla yok bu özellik. Her açtığınız sekme bilgisayarınızda yeni bir process (işlem) oluyor. Bu ne demek? Opsys alanlar hemen cevap verin ((: Bütün sekmeler aslında ayrı birer çalışan programcık demek en kaba anlatımıyla yani bize ne bundan derseniz, eğer sekmelerinizden biri patlarsa diğer sekmelerinizdeki işlemlerinize aynen devam edebileceksiniz bunların birbirleriyle bir alakaları yok 😉 Sekmelerinizin yanında sağ tıklarsanız Görev Yöneticisini göreceksiniz işte bu aynen vindoz task manager gibi ama sadece sizin sekmelerinizi göstern bir yönetici. Hangi sekmeniz ne kadar memory kullanıyor, ne kadar cpu harcıyor hepiciğini görebiliyorsunuz. Hatta sol alta bakın meraklısı için daha fazlası bile var ((:

Özellikleri böyle akıp gidiyor, alta zaten özellikleriyle ilgili bir iki video koyacağım izleyiniz görüntülü görünüz 😉

Ha diceksiniz süper mi bu tarayıcı, tabi ki değil… Beta sürümü daha ((: eksikleri var hataları var, flash player ile ilgili bir problem var aşağıdaki videolardan birinde de bunu zaten görebileceksiniz. Feysbukta çete savaşlarında problem çıkartıyor ((:

Neyse denemenizi tavsiye ederim, güzel biz sevdik ailecek indiriyoruz ((: Buyrun size vaat ettiğim videolar:

Google Chrome’un 10 tane özelliği sizler için hazırlandı 😛 :

 

 

Google Chrome’un arkasındaki hikaye:

 

 

Ve Google gözlüklerini çıkartalım ve arkadaşın ilk izlenimlerine bakalım Chrome hakkındaki ((: 

 

 

OOuwww son bir ekleme, şimdi gördüm Türkçe olarak özellikleri anlatan bir sayfamız da mevcutmuş. İsteyen buyursun burdan yaksın. 

http://www.google.com/chrome/intl/tr/features.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s