Rakı sonrası baş ağrısı hakkında

Yayınlandı: Ağustos 11, 2008 / hayat
Etiketler:, , , ,

Geçen cumartesi arkadaşlar ile içkiyi gereğinden fazla kaçırmışız. Tabi ki her zamanki gibi rakımızı içtik. Koç grubunun rakı sektöründen çekilmesinin avantajını kullanarak Mercan rakıyı tükettik 🙂

Tabi bunun sonucunda pazar sabahı kalktığımızda dayanılmaz baş ağrısı bizimle beraberdi. İşte o anda okuduğum kitabı hatırladım ve neden bunu dün gece hatırlamadım diye hayıflanmaya başladım oysa ki bundan önceki rakı sofralarında bu kitaptan edindiğim bilgileri etrafımdakilerle paylaşmıştım.

Kitap Oğlak Yayınlarından çıkan Deniz Gürsoy’un yazdığı Çilingir Sofrasında rakı adlı kitap, şimdi o kitaptan bir bölümü alıntılayacağım buraya:

Vücudumuzun ağırlığının % 50-65’i sudur. %2 oranında su kaybı bile vücut performansının % 5-8 oranında azalmasına yol açar. Bu, 70 kg ağırlığındaki bir vücudu örnek alırsak, yaklaşık 1 litre su kaybetmesi demektir. % 4 oranında su kaybı (2 litre), baş ağrısı ve belirgin biçimde kasıklarda ağrı yapar. Su kaybı % 5’e çıkınca bayılma ve kramplar ortaya çıkar. % 15 su kaybıysa ölüme yol açar (yaklaşık 7 litre). İşte içkiden “çatladı” denildiğinde “merhum ayyaş”ın karnının ya da vücudunun çatlaması değil, susuzluktan iki kanat taktığı anlaşılmaktadır.

Tuz vücutta su tutar, alkol ise tam tersine vücuttan su atar. Her bir ölçü saf alkol tam dokuz misli suyu vücuttan atar. Bu durumda rakının % 45 – 50’si saf alkol olduğuna göre her aldığımız tek rakıyla birlikte 4,5 misli su almamız gerekecektir.

İşte burdan da anlıyoruz ki arkadaşlar, alkol alırken vücudunuzun su dengesini koruyun ki sabah kalktığınızda görece daha iyi olun.

Bir de Osman kardeşimin verdiği asprin c de işe yarıyor tabi mümkünse Kürşat kardeşimin menemenini yedikten sonra içilsin 🙂

Aydın Boysan ne demiş rakı için “azı az zarar, çoğu çok zarar” 🙂 Bilinçli tüketelim rica edicem…

Necip Mirkelamoğlu ile bitirelim…

Ne dert kalır, ne keder,

İçeni mesut eder,

İçebilirsen eğer,

Ruh’a ciladır rakı…

Reklamlar
yorum
  1. Kürşat Çınar dedi ki:

    Kardeşim sen hep bize gel, biz hep sana menemenler yapar, üstüne de aspirin c ikram ederiz tatlı niyetine. Şu anda ramazan ayına girdik ve “menemen”i şu saatte cümle içinde kullanınca bi fena oldum. Neyse ben konuştukça acıkıyorum, en iyisi susayım! Bak şimdi de susadım… Tövbe tövbeee!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s