Mükemmel oyun kurucu için 4 Özellik

Yayınlandı: Ağustos 1, 2008 / Eric Musselman
Etiketler:,

Bu hafta başında “USA Today”de çıkan 15 yıllık oyun kurucu Jason Kidd hakkındaki makaleyi görmüş olabilirsiniz.
Bir kolej oyun kurucusu (çok iyi olmayan) olarak ve oyun kurucunun sahadaki en önemli pozisyon olduğuna inanan biri olarak makaleden mükemmel oyun kurucuyu tanımlayan 4 özellik çıkardım.
1-Saha Görüşü: “O şeyleri görüyor” diyor Dwayne Wade Jason Kidd’in 6. hissi hakkında. “Sahada olduğunuzda ve onun bir şeyler yaptığını gördüğünüzde, onu 3 dakika kadar falan önce gördüğünü düşünüyorsunuz.”
2-Yüksek Basketbol Zekası: “Aklı onun en büyük yeteneği” diyor Krzyzewski. “Ve saha içindeki durumlara iç güdüsel olarak tepki verme kabiliyeti en üst düzeyde, bu oyunu şimdiye kadar oynayanlar arasında olabilecek en üst seviyede.” Krzyzweski Kidd’in basketbol zekasını Kidd’in Kaliforniya’da büyürken idolu olan Magic Johnson ile karşılaştırıyor.
3-Sadece paslar değil, mükemmel paslar: “O bir pasör olarak büyüdü, açıları anlıyor. Jason ile beraber çok boş şutlar yakalıyorsunuz. Topu tam olması gereken yere koyuyor.” Geçen sene şut antremanlarından birinde Kidd Carmelo Anthony‘e dönüp “Topu nereye istersin” diye sormuş Anthony tam olarak Kidd’in ne demek istediğini anlamayarak şaşkın bir şekilde bakmış. “Ne demek istiyorsun?”. Krzyzewski Oyuncuların Kidd’in topu istedikleri en iyi yerde onlara verebileceklerini anladıklarında reaksiyonlarının “Yani oda servisimiz olacak, peki etimi de kesecek misin? Bana topu belirli pozisyonlarda mı vereceksin?” olduğunu söylüyor. Peki Anthony topu nerde istiyor? “Onu bana nerde verirse” diyor Anthony.
4-İşleri kolaylaştırma yeteneği: “Bizim takımımız için muhteşem olan şey eğer Kobe, Carmelo ve LeBron’u oyuna sürerseniz, sadece işleri kolaylaştırmaya bakan bir oyun kurucuya ihtiyacınız var ve işte bu Jason’ın yaptığı” diyor yardımcı koç Jim Boeheim. “Diğer büyük oyun kurucuların oyunlarında skor payları var, hatta bunlardan bazılarının oyununda büyük bir payı var, ama Jason’ın hiç bir zaman şut atmaya ihtiyacı yok.” Bu yaklaşım paslaşma üzerindeki vurgu ve bencil olmayan oyun ile birlikte uluslarası maçların takım yönlü anlayışına uyuyor.

Original post by Eric Musselman:  http://emuss.blogspot.com/2008/08/four-traits-of-perfect-point-guard.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s